BUN
GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ
Relaxare în saray - Swandor Topkapi
Știam din iarnă ca o sa ne aștepte un an plin, așa ca am rezervat din timp o vacanță de relaxare în săptămâna de început de iunie.
La Swandor Topkapi am ajuns la recomandarea agenției de turism și după ce am aruncat o privire pe hotelurile din Lara-Kundu. Cele mai multe sunt replici ale unor locuri celebre din lume (’Las Vegas-ul Turciei’), ni s-a părut interesant pentru copii, prea rău la all inclusive prin Turcia n-am auzit să fie, așa că l-am încercat și n-am rămas cu regrete.
Swandor este o copie a Palatului Topkapi din Istanbul - prima impresie a copilului mic la douăsprezece noaptea, când am intrat în hotel, a fost ca intră într-o biserică. Interiorul hotelului este armonios, combinația de spații de cazare, administrative, de agrement, piscine și servicii au o notă de istorie și dichis, imprimată pe luxul modern. Zic de la început că luxul variază în funcție de așteptări - pentru cei extrem de pretențioși obișnuiți cu astfel de vacanțe există cu siguranță variante mai bune.
Drumul
Am zburat din Brașov - Ghimbav în Antalya cu Animawings, fără incidente, doar că au reprogramat zborul de plecare de la 12 dimineața la nouă seara - o zi în minus. Au decalat puțin (de la 6am la 13pm) și zborul de întoarcere, care era foarte matinal, așa ca am avut timp de mic dejun la plecare.
La aterizarea în Antalya ne-au îndrumat reprezentanții agenției spre punctul de preluare. Am găsit ușor autocarul pentru transferul la hotel și am călătorit rapid și confortabil la hotel.
Primirea la recepție a fost foarte rapida, aveau cartelele pregătite, fără multe formalități, un angajat ne-a ajutat cu bagajele și a început vacanța.
Cazarea
Au vreo 6 tipuri de camere dintre care am ales Deluxe Duplex Superior Room, care s-a dovedit perfectă pentru familia de 2 adulți + 2 copii. Un hol mic la intrare, baia cu duș pe dreapta, camera copiilor cu 2 paturi single, separată printr-un perete de sticlă mată de cea a adulților, cu pat dublu, și apoi o terasa destul de spațioasa. Ca amplasament, am primit o camera cu vedere la o piscină (zisa “silent pool” ), mărginită de o cofetărie. Atmosfera a fost mereu liniștită, fără gălăgie sau agitație.
În cameră a fost confortabil, spații de depozitare suficiente, două frigidere cu snacks, sticle de apă și doze de suc aprovizionate zilnic. Room service foarte ok (cu un mic bacșiș zilnic nesolicitat, singurul pe care l-am lăsat la hotel, în afara celui pentru bellboy, ambele ca am vrut noi).
Ca minus, camerele nu erau foarte spațioase. Cam atât.
Agrement
Piscinele sunt în număr de patru: una mare cu multe șezlonguri la care am găsit mereu locuri (la umbra), deși ajungeam târziu (11-12); una mică, acoperită, pentru copii; una liniștită fără umbră (lângă care am fost cazați) și o zonă cu două de topogane - cu și fără colaci (nu chiar piscină, dar apă oricum).
Marea - calmă, la 5 minute de mers pe jos de cazare, cu plaja proprie, intrare lină în mare și șezlonguri numeroase. Barul de pe pontonul de la mare oferă o priveliște superbă a Mediteranei.
Ziua - activități sportive (volei, darts, concursuri în apă, pilates, sală), baie de spumă, hammam (cu prețuri mari) etc
Seara - spectacole acrobatice și de dans, muzica live (calitatea era mai bună la spectacole), un club și o discotecă.
Pentru copii au organizat un club de zi cu activități și mese, iar seara au spectacole și activități distractive.
Per total ok, ai ce sa alegi, oferta suficientă cât să țină turiștii ocupați tot sejurul.
Mâncarea
Au un restaurant imens unde se servesc mesele principale (mâncare foarte bună, se repetă în principiu, dar într-o săptămână poți alege mereu diferit, plus că au și seri tematice cu bufet de sushi sau alte variații), un restaurant alăturat deschis non stop cu gustări (nimic spectaculos, dar dacă ajungi noaptea și ți-e foame tot găsești ceva să mânânci), un restaurant pe plajă și câteva a-la-carte. Cele a-la-carte sunt contra cost, mai puțin Hurrem, la care se pot lua prânzul si cina (cu rezervare la recepție făcută mai la începutul sejurului).
Cofetăria merita vizitată măcar o dată - fie și doar pentru atmosfera delicioasă de saray și o cafea.
Au patru baruri: unul Irlandez (unde sunt și table/biliard), unul de băuturi detox, unul central și unul pe plajă, cu o priveliște și atmosferă superbe. Servesc absolut orice băuturi obișnuite.
Serviciul peste tot a fost fără reproș - mereu dispuși să debaraseze masa, să îți aducă băuturile la masă, să curețe etc.
Excursii
Veniți pentru relaxare, am ales doar o excursie, la Side, pentru ca a insistat foarte tare reprezentantul agenției de turism. Prefer excursiile pe care le organizam singuri în vacanțele active, iar asta era gândită pe stat. În esența, siturile istorice meritau văzute, dar m-aș fi lipsit bucuroasă de vizitarea bazarului de haine unde copilul mic s-a plictisit groaznic sau de muzica de pe barcă sau de comentariile ghidei.
Am făcut de la cazare cca 1 h cu autocarul până la ruinele orașului-port antic Side, care este spectaculos. A găzduit multe civilizații de-a lungul timpului și stă mărturie a amplitudinii construcțiilor inginerești din perioada antică. E remarcabil amfiteatrul de cca 15.000 de locuri, aflat în restaurare pentru a fi redat în folosință. De asemenea, sunt foarte bine conservate intrarea în oraș, apeductul, agora si ruinele templelor lui Apollo și al Atenei care se află în apropierea portului.
Side înseamnă “rodie” , iar berea de rodie e specifică locului și merita încercată (cu atenție la diferența - tot specifică - dintre prețul afișat si cel cerut).
Pe drum am oprit la o moschee - a fost interesant pentru copii, ca nu mai vizitaseră, precum și la un prânz local servit la un restaurant în aer liber - modest, dar binevenit după opulența de la cazare.
Au urmat Cascadele Manavgat, la vreo 10 km de Side și apoi zisul bazar de haine pe care nu-l mai comentez.
Partea cea mai bună a excursiei a fost plimbarea cu barca pe Green Canyon, lac de acumulare situat în interiorul Barajului Olymapinar, construit pe raul Manavgat in anul 1984, cu o înălțime de 185 metri. Drumul trece printr-un tunel săpat in Munții Taurus, iar culoarea lacului îți rămâne în suflet.
Aș propune și o melodie de aici -
youtu.be/MUG0JRFogic?is=8uA1kQd67b55wvW7
AmFostAcolo fără reclame?
- Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
- Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult
Trimis de Anda_10 in 27.06.26 12:32:56
- Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul
1 ecouri scrise, până acum, la acest articol
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anda_10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
- sait oficial al acestei destinații:
- Coordonate GPS: 36.85813800 N, 30.91653000 E - CONFIRMATE
ECOURI la acest review
1 ecouri scrise, până acum, la acest articol
Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
- Sep.2021 Bun — scris în 20.07.22 de meghido din BUCUREșTI - RECOMANDĂ
- Jun.2021 Sub așteptări — scris în 04.07.21 de Pavel Con din ARAD - nu recomandă
- Jun.2019 Superb — scris în 25.06.19 de Ionanai din TARNAVENI - RECOMANDĂ
- Jul.2018 Swandor Topkapi Palace 2018 - cateva impresii de folos — scris în 13.07.18 de webber din TG-JIU - RECOMANDĂ
- Aug.2012 In afara de aquapark... — scris în 11.08.12 de Gabriela Costea din BUCURESTI - nu recomandă
- Jun.2011 Mediocru — scris în 01.07.11 de cristian pinte din TâRGU MUREș - nu recomandă
- Aug.2010 4* — scris în 11.09.10 de miha1974 din BAIA MARE - nu recomandă


Rog așteptați...












